Annual Liverpool Junior Tournaments

ImageLpool1

Results 2002

Annual

Liverpool Junior Badminton Tournament

Walton Park Sports Centre Saturday 26th & Sunday 27th January 2002.

U11’s  
Girl’s Singles Winner Becky Hurst (Bootle)
Runner-up Stephanie Hall (Bootle)

Boy’s Singles Winner Daniel Wolfenden (Bootle)
Runner-up Richard Bergh (West Kirby)

Girl’s Doubles Winners Becky Hurst & Stephanie Hall (Bootle)
Runners-up Sarah Kenny (Peter Lloyd) & Alex Forde (Bootle)

Boy’s Doubles Winners Tom Wolfenden & Daniel Wolfenden (Bootle)
Runners-up Robert Avery (David Lloyd Kirkby) & Richard Bergh (West Kirby)

Mixed Doubles Winners Daniel Wolfenden & Becky Hurst (Bootle)
Runners-up Tom Wolfenden & Stephanie Hall (Bootle)

U 13’s
Girl’s Singles Winner Charlotte Hall (Bootle)
Runner-up Ashleigh Latta (Heatwaves)

Boy’s Singles Winner David Critchley (Heatwaves)
Runner-up Michael Stanley (West Kirby)

Girl’s Doubles Winners Charlotte Hall & Becky Hurst (Bootle)
Runners-up Ashleigh Latta (Heatwaves) & Chantelle Rowson (Heatwaves)

Boy’s Doubles Winners Tom Dickinson (DLK) & David Critchley (Heatwaves)
Runners-up Michael Stanley (West Kirby) & Jay Brown (David Lloyd Kirkby)

Mixed Doubles Winners Daniel Wolfenden & Charlotte Hall (Bootle)
Runners-up Ashleigh Latta (Heatwaves) & David Critchley

U15’s
Girl’s Singles Winner Janine Brunton (Heatwaves)
Runner-up Alison Miller (Heatwaves)

Boy’s Singles Winner Colin Dickinson (David Lloyd Kirkby)
Runner-up Matthew Bergh (West Kirby)

Girl’s Doubles Winners Alison Miller & Janine Brunton (Heatwaves)
Runners-up Charlotte Hall (Bootle) & Bridget Robinson (West Kirby)

Boy’s Doubles Winners Colin Dickinson (David Lloyd Kirkby) & Paul Maguire (Heatwaves)
Runners-up David Farrell (Garston) & Andy Hurst (Bootle)

Mixed Doubles Winners Colin Dickinson (David Lloyd Kirkby) & Alison Miller (Heatwaves)
Runners-up Paul Maguire & Janine Brunton (Heatwaves)

U 17’s
Girl’s Singles Winner Alison Miller (Heatwaves)
Runner-up Janine Brunton (Heatwaves)

Boy’s Singles Winner Keith McDonald (Garston)
Runner-up James Winterton (David Lloyd Kirkby)

Girl’s Doubles Winners Susannah O’Driscoll (Fords) & Toni Davis (New Heys)
Runners-up Amanda Thompson (David Lloyd Kirkby) & Alison Miller (Heatwaves)

Boy’s Doubles Winners Keith McDonald & David Smith (Garston)
Runners-up Peter Miller & Paul Unwin (David Lloyd Kirkby)

Mixed Doubles Winners Keith McDonald & Susannah O’Driscoll (Fords)
Runners-up Peter Miller (David Lloyd Kirkby) & Alison Miller (Heatwaves)

Download Results

image shuttle3